O projektu

listopad 1979 – Počátek

Fotograf a publicista Zdeněk Thoma v himálajském království Nepál přichází do horské vesnice Manang ležící na úpatí třinácté nejvyšší hory světa Annapúrny. Několik dní zde dokumentuje impozantní himálajskou krajinu a život místních obyvatel. Z řady snímků později vytvoří výstavní soubor Vesnice ve stínu Annapúrny, který uvidí tisíce lidí v mnoha muzeích a výstavních síních v Česku i Slovensku.

duben 2008 – Rodí se pokračování

Téměř o 30 let později Manang navštíví i fotografův syn Michal. Nese si s sebou silný svazek otcových fotografií se záměrem nalézt lidi na snímcích a zdokumentovat změnu, ke které ve vesnici došlo. Staré fotografie v Manangu vyvolají všeobecné nadšení. Všichni si s úžasem prohlížejí snímky, které výmluvně dokládají, jak se v průběhu pouhé jedné jediné generace z odlehlé horské vesničky stalo rozvíjející se turistické centrum. Michal Thoma při tom vše fotograficky dokumentuje a cíleně vyhledává a portrétuje lidi ze starých otcových snímků. Vzniká tak nový časosběrný výstavní soubor Manang po třiceti letech. Oba autoři ho chtějí kromě Česka vystavit přímo na místě jeho vzniku – v Manangu.

listopad 2010 – První prezentace

Výstava Manang po třiceti letech se poprvé představuje domácí veřejnosti v prostorách restaurace Dahab (Soukenická 4, Praha 1). Pozvaní jsou zejména novináři, sponzoři a milovníci Nepálu a cestování. Prezentace v Dahabu není myšlená jako plnohodnotná výstava, ale především jako seznámení domácí veřejnosti s celým projektem na jeho samotném počátku.

prosinec 2010 – Výstava v Káthmándú

U příležitosti Káthmándského filmového festivalu horských filmů (KIMFF) se výstava představuje nepálské a mezinárodní veřejnosti v prestižním konferenčním centru Kathmandu City Hall (Rastriya Sabha Griha).

březen až duben 2011 – Autoři nesou výstavu do Manangu

Po trekových stezkách autoři donesou výstavní soubor až do Manangu, který je stále vzdálený 5 dní pochodu od nejbližší silnice. Fotografie se tak dostávají k samotným obyvatelům Manangu a podívat se na ně mohou i procházející trekaři. Výstava už zůstává v místním muzeu natrvalo jako stálá expozice.

září až říjen 2011 – Výstava v domě U Kamenného zvonu

Vyvrcholením celého projektu je výstava v pražském domě U Kamenného zvonu na Staroměstkém náměstí, kde se představuje nově nazvětšovaný soubor 80 fotografií z let 1979 a 2008 vedle nových snímků pořízených během pobytu autorů v Manangu na jaře 2011.

podzim 2011 a dál...

Autoři doufají, že po úspěchu výstavy v Praze ji bude moci veřejnost vidět i na dalších místech v České republice i v zahraničí. Pokud o výstavu máte zájem, neváhejte nás kontaktovat!