Manang a Nešangové

Pohled na Manang z jihuMilovníkům Nepálu a trekkingu není třeba Manang dlouze představovat. Malebná vesnice ležící v údolí horního toku řeky Maršjangadí je obvyklou aklimatizační zastávkou na populárním treku kolem masivu Annapúrny. V nadmořské výšce 3540 metrů zde žije asi sedm set lidí. Ti spolu s několika tisíci obyvateli okolních vesnic patří k etnické skupině označované jako Nešangové. Nepříliš početné etnikum hovoří vlastním jazykem a disponuje stovky let starou kulturní tradicí. Nešangové vyznávají lidovou formu tibetského buddhismu, obohacenou o místní šamanistické tradice. Jsou to hrdí cílevědomí lidé, zocelení životem v nehostinném prostředí velehor.

Kruté zimy, nízké srážky i málo úrodná půda Nešangy nutily angažovat se kromě zemědělství a pastevectví ještě v obchodu s tibetskou solí. V průběhu dvacátého století však rozšířili své obchodní výpravy nejdříve do severní Indie, později do Barmy, Zlatého trojúhelníku, Malajsie a Singapuru. V sedmdesátých letech patřilo mnoho Nešangů mezi nejvýznamnější obchodníky v Nepálu. Jejich rodným vesnicím však hrozilo vylidnění, protože každý, kdo v mezinárodním obchodě jen trochu uspěl, se raději usídlil v Káthmándú.

Nešangové před tradičním domem Obrat nastal v osmdesátých a devadesátých letech díky rostoucímu zájmu o dobrodružnou turistiku. Zvyšující se množství trekařů přicházejících do Manangu byla pro přičinlivé Nešangy zajímavá obchodní příležitost. Mnoho z nich navíc uvítalo možnost opustit alespoň na chvíli smogem zamořené a rušné Káthmándú a vrátit se do lůna velehor, odkud oni a jejich předkové pocházeli. Do staveb nových velkých hotelů v Manangu a v okolí nešangští podnikatelé investovali značný kapitál. Komfort, jaký tato ubytovací zařízení za pouhých pár dolarů nabízejí, nemá v současné době v Himálaji obdoby. Nešangové se tak cíleně snaží, aby Manang v budoucnu nesloužil jen jako jednodenní aklimatizační zastávka, ale aby se stal cílovou destinací, odkud turisté budou podnikat výlety po okolí.

Výstava Manang po třiceti letech mapuje právě tento vývoj, během něhož se Manang stal z chudé a zaostalé vesnice aspirujícím lokálním turistickým centrem.

Manang na mapě Nepálu


View Manang in a larger map

Interent

Literatura