Ukázka fotografií

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/www/thoma.cz/www/manang.thoma.cz/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/www/thoma.cz/www/manang.thoma.cz/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/www/thoma.cz/www/manang.thoma.cz/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/www/thoma.cz/www/manang.thoma.cz/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 302.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/www/thoma.cz/www/manang.thoma.cz/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/www/thoma.cz/www/manang.thoma.cz/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/www/thoma.cz/www/manang.thoma.cz/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.

Těchto 30 fotografií Zdeňka a Michal Thomových bylo nafoceno v letech 1979, 2008 a 2011.

01 manang

Když v roce 1979 Zdeněk Thoma sestupoval z průsmyku Thorung-la do Manangu, nevěděl, co tam nalezne. Ačkoliv místo bylo západními horolezci a objeviteli prozkoumáno už v  padesátých letech, až do let osmdesátých do těchto míst mnoho cizinců nezavítalo.

02 manang

Dnes je z Manangu důležitá aklimatizační zastávka na treku kolem masivu Annapúrny a vesnice aspiruje na to, aby se stala významným lokálním turistickým centrem a koncovou destinací pro pobytový horský turismus.

03 manang

Staré fotografie vyvolaly u obyvatel Manangu nadšení. Všichni je chtěli vidět, aby na nich hledali sebe či své příbuzné a známé.

03b manang

Vyhledávání lidí ze starých snímků se ukázalo poněkud složitější. Mnoho obyvatel Manangu se totiž přestěhovalo do Káthmándú nebo do jiného většího města.

03c

Tři sebejistě působící dívky na fotografii se též přestěhovali do Káthmándú.

03d

Komunita manangských však mezi sebou udržuje úzké kontakty, a tak nebylo příliš těžké tyto „tři grácie“ najít v Káthmándú při novoročních modlitbách v manangském klášteře.

05a

Kromě Nešangů, kteří vyznávají buddhismus a kulturně jsou spřízněni s Tibetem, v Manangu žijí i příslušníci nedotknutelných hinduistických řemeslnických kast. Patří mezi ně i tato mladá dívenka.

05b

V Manangu stále žije a zachovala si svůj veselý úsměv. Kastovní systém tu dnes už nehraje podstatnou úlohu.

09 manang

Fotografie Zdeňka Thomy z roku 1979 s titulem „Čertíci“ patří mezi jeho nejznámější snímky. Byla mnohokrát vystavována a otištěna v řadě médií – aniž by to kdokoliv v Manangu tušil.

10 manang

Z malé holčičky na vrcholu žebříku se stala matka a podnikatelka provozující v Manangu obchůdek a jídelnu pro trekaře. Její dva bratři žijí v Káthmándú. Pouze identita chlapce v masce zůstává stále neznámá.

12 manang

Během svého pobytu měl Zdeněk Thoma unikátní příležitost stát se svědkem festivalu Badhe, který se konal jen jednou za čtyři roky. K důležitým aktérům patřil lama Künzang, který na snímku drží činely.

13 manang

Stále žije se svou ženou ve starém domě postaveném v tradičním stylu a pro ostatní obyvatele vykonává náboženské rituály. Künzang patří mezi několik manangských „ženatých lamů“.

14 manang

Klíčovou figurou festivalu byl lama Ap Thapka, který v posvátném tranzu zasáhl střelou z luku třicet metrů vzdálený terčík.

15 manang

Malinký terč drželi dva dobrovolníci. Nezdálo se, že by se jakkoli obávali, že se lama netrefí.

16 manang

Po smrti lamy byl Festival Badhe zrušen, v roce 2007 a 2010 byl však opět uspořádán a tradici se nejspíš podaří oživit.

17 manang

Vzpomínky na starého lamu vehnaly jeho dceři slzy do očí.

19 manang

Mezi mnoha důvody, proč byl festival zrušen, dominoval fakt, že vyžadoval aktivní účast velkého množství lidí. V osmdesátých letech se však většina obyvatel stěhovala za obchodními příležitostmi do Káthmándú či do jiných měst.

20 manang

Podstatná část diváků slavnosti pocházela z Manangu a okolních vesnic. Někteří však přicházeli až z Náru, ležícího dva dny pochodu za pětitisícovým sedlem.

21a

Ve festivalovém davu na snímku je vidět mladého chlapce s kloboučkem. Dnes je jedním z nejúspěšnějších podnikatelů z Manangu. Provozuje likérku a farmaceutickou společnost.

21b

Ve své kanceláři v Káthmándú nad fotografií vzpomíná: „Tehdy v roce 1979 vlastně začala má kariéra, krátce po slavnosti jsem se svými strýci vyrazil poprvé na obchodní výpravu.“

27 manang

Na pláni, na které se festival Badhe v roce 1979 odehrával…

28 manang

…vyrostly několikapatrové výstavní hotely, jež nemají na trekových trasách jinde v Himálaji obdobu.

31 manang

Přestože by většina přicházejících trekařů ocenila původní, turismem nezasaženou podobu Manangu...

32 manang

...služeb hotelů a restaurací, které je dnes vítají hned u vstupu do vesnice, využívají bez nejmenšího zaváhání.

35 manang

Obytná část vesnice se zase tak zásadně nezměnila...

36 manang

…i když i zde už se objevují první budovy se sedlovou střechou.

40 manang

Kromě restaurací a hotelů je v Manangu k mání řada dalších vymožeností, ať už jde o telefon s možností mezinárodních hovorů nebo o malý kinosál, v němž se prakticky celý den hrají filmy s himálajskou, tibetskou či horolezeckou tematikou.

45 manang

Některé modlitební mlýnky jsou opraveny velice svérázně. Je to opravdu bódhisattva milosrdenství Čänräzig, ke kterému tento mlýnek vysílá své modlitby?

46a

Zdeněk Thoma a jeho souputník Petr Kudrnáč opouštějí Manang. Píše se rok 1979.

46b

Zdeněk Thoma se synem Michalem na stejném místě o třicet dva let let později.