Tisková zpráva: Thomovi zahajují výstavu fotografií z Himálaje

Praha, 5. září 2011 – Fotografové Zdeněk a Michal Thomovi (1) ve středu 14. září v 17.30 zahájí výstavu „Manang po třiceti letech“ ve sklepení domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze. Ojedinělý výstavní soubor třicet let starých a současných srovnávacích fotografií ukazuje, jak se z odlehlé a zaostalé himálajské vesnice Manang stalo významné turistické centrum a jak tato změna ovlivnila životy místních obyvatel. Výstava bude otevřena do 16. října (2).

Na podzim 1979 navštívil fotograf Zdeněk Thoma v himálajském království Nepál jako jeden z prvních cizinců odlehlou horskou vesnici Manang ležící na úpatí třinácté nejvyšší hory světa Annapúrny. Několik dní zde fotografoval impozantní himálajskou krajinu a dokumentoval život místních obyvatel.

Z řady snímků později vytvořil výstavní soubor „Vesnice ve stínu Annapúrny“, který vidělo tisíce lidí v mnoha muzeích a výstavních síních v Česku i Slovensku.

Téměř o 30 let později, na jaře 2008, se do Manangu vypravil i fotografův syn Michal. Nesl s sebou silný svazek otcových historických fotografií Se záměrem nalézt lidi na snímcích a zdokumentovat změnu, ke které ve vesnici došlo.

Spontánní a přátelská odezva obyvatel Manangu, kteří z tehdejší doby neměli žádné vlastní fotografie, byla po návratu impulzem k vytvoření výstavního souboru 60 srovnávacích fotografií. Vznikla také myšlenka donést tuto výstavu do Manangu, jenž je stále vzdálen 5 dní pochodu od nejbližší silnice ve výšce 3540 metrů. V listopadu 2010 byly fotografie vystaveny v Praze, v prosinci v nepálském Káthmándú u příležitosti Káthmándského mezinárodního filmového festivalu horských filmů (KIMFF). V březnu 2011 přiletěli oba autoři do Nepálu a 4. dubna výstavu v Manangu slavnostně zahájili. Fotografie darovali místnímu Muzeu manangské kultury jako trvalou expozici.

„Chtěli jsme, aby fotografie připomínaly místním obyvatelům, jak se jejich vesnice za pouhých třicet let změnila a zamysleli se nad její budoucností,“ říká Zdeněk Thoma.

„Všichni turisté nás a naši vesnici fotografují, ale my ty snímky nikdy nevidíme, až teprve od vás, “ komentoval výstavu jeden z vesničanů.

Soubor doplněný o nové fotografie nyní autoři představují domácímu publiku v Praze. Během trvání výstavy autoři uspořádají dvě komentované prohlídky ve dnech 22. 9. od 17 hodin a 1. 10. od 11 hodin. Výstavní soubor by v příštích letech měl putovat po dalších regionech České republiky i do zahraničí. Na výstavě spolupracovala řada institucí, z nichž poděkování patří především firmě Pentax a FotoŠkoda.

 

Poznámky:

1. Zdeněk Thoma (*1938) je známý český fotograf, publicista a cestovatel. Cestovatelským a fotografickým osudem se mu stala čarokrásná, životem kypící Asie, kde strávil přes sedm let života. Napsal čtyři cestopisy a vytvořil řadu obrazových publikací.

Jeho syn Michal Thoma (*1979) je fotograf a publicista. Řada jeho reportáží z cest po Asii byla uveřejněna v českých geografických časopisech. Fotografiemi i texty přispěl do celé řady knih. Podrobnější informace o autorech: http://www.thoma.cz

2. Galerie hl. m. Prahy, Staroměstské náměstí 605/13, 110 00 Praha 1, otevřeno: út-ne 10.00-18.00, vstup volný

 

Další informace:

Michal Thoma
e-mail: projekt-manang@thoma.cz
tel.: 723 300 564
www: http://manang.thoma.cz

 

PřílohaVelikost
Tisková zpráva ve formátu DOC21.5 KB